Změna velikosti písma

Počasí

Pátek Oblačno až zataženo s občasným deštěm 12/6 °C
Sobota Skoro jasno 13/2 °C
Neděle Polojasno 13/8 °C
Pondělí Zataženo 11/6 °C

Drobečková navigace

Úvod > O obci > Současnost

Současnost

Obec Kratušín s výměrou cca 396 hektarů leží na hranici Chráněné krajinné oblasti Šumava v nadmořské výšce kolem 650m asi 10 kilometrů západně od města Prachatice. V její bezprostřední blízkosti protéká řeka Blanice. V údolí řeky se dochovaly rýžovnické sejpy, které jsou dnes národní památkou. Panoramatu obce vévodí výhled na hory Boubín a Bobík. Obec tvoří dvě vesnice - Kratušín a osada Chlístov.

Obec Kratušín - mapy

Dominantu vesnice tvoří dochovalá kaple svatého Linharta s věží z 18. století (fotka na úvodní stránce). I když je Kratušín obec malá - čítá pouhých 12 trvale obydlených domů s 19 trvale hlášenými občany a 9 rekreačních chalup, je křižovatkou, z níž se dá vyjet do sedmi směrů. O velkém historickém významu křižovatky svědčí i dochovaný kamenný rozcestník, který se nachází vedle budovy obecního úřadu

Kratušinská kaple

 Kamenný rozcestník

Centrem společenského dění je pohostinství u Stuchelů, které místní i přespolní využívají k pořádání oficiálních setkání i soukromých oslav.

Obchod, škola ani pošta v obci nejsou, základní zásobování zajišťuje pojízdná prodejna, která do obou částí zajíždí 2x do týdne. V obci působí i drobné řemeslné firmy jako např. Zámečnictví Jiří Hleděnec, Zámečnictví a kovovýroba Karla Touška, Pokrývačské a klempířské práce Jíří Hodina, služby v oblasti instalatérství, topenářství a plynu nabízí firma V & H TOP, pomoc v oblasti zemědělství jsou ochotni poskytnout místní soukromě hospodařící rolníci.

Pohostinství u Stuchelů

Kaple

Po místních komunikacích vede i hojně využívaná cykloturistická trasa (č. 1111). Ta je napojena na další cyklotrasy v mikroregionu Vlachovo Březí, jehož členem je i Kratušín. Turisté mají možnost si aktivně odpočinout a vychutnat krásu Šumavy.

Z lidových tradic se na návsi pravidelně na svátek Letnic staví ozdobená májka, akce obvykle pokračuje posezením u ohně a potom zábavou v místním hostinci. Novodobou tradicí v době adventu se stává "Rozsvěcení vánočního stromečku", kdy amatérský sbor, jehož členové z obce i okolí zpívají na návsi vánoční koledy, rozsvítí vánoční strom a uspořádají malý ohňostroj.

V každé části obce působí samostatná jednotka Sboru dobrovolných hasičů. Hasiči mají v obci dlouholetou tradici - v roce 1901 vznikly v Chlístově a následně v červnu 1909 i v Kratušíně první jednotky. Členy současné chlístovské jednotky jsou občané především okolních vesnic, členy kratušínské jednotky jsou převážně místní obyvatelé. K plnění úkolů jsou jednotky v rámci možností malé obce vybaveny technikou, kterou se snaží udržet v provozuschopném stavu. Přestože místní hasiči nepatří do současného integrovaného záchranného systému, jsou pro obyvatele velmi významné. V případě požáru v nejbližším okolí mohou být na postiženém místě dříve a mohou ochránit majetek zdejších lidí. Pro udržení fyzické kondice dobrovolníků se JSDH pravidelně účastní soutěží v požárním sportu.

Řeka Blanice skýtá vodácké a rybářské vyžití. Pro sportovní lodě je Blanice především při jarním tání v úseku obce sjízdná a vodáky hojně využívaná. Rybáři často na zdejším horním pstruhovém toku rybaří. Většina místních mužů je také členy mysliveckého sdružení "Stráž", které se snaží vrátit do krajiny drobnou zvěř a držet v mezích vysokou a černou. Na podzim se pravidelně pořádá hon na zdejších pozemcích pronajatých k honitbě.

Téměř zapomenutou zajímavostí z oblasti jsou bývalé plány vodohospodářů: v souvislosti s výstavbou a přebytkem noční energie z jaderné elektrárny Temelín měly být na Blanici u Kratušína postaveny přehrady s přečerpávací elektrárnou - rozhodnutí vlády zveřejnil denní tisk 17.11.1989. Výška hladiny se denně měla měnit několik metrů. Tím by u Kratušína zmizelo celé, dnes soustavou Natura 2000 chráněné a krajinářsky nádherné, údolí řeky Blanice. Zmizet měly i některé obce a chráněné zlatokopecké rýžovnické sejpy, zdejších asi 200 druhů hmyzu a také 2600 tehdy sledovaných rojů mravenců rodu Formica.

Řeka Blanice

Řeka Blanice